Pedagogiska resurser på nätet
Mina tips på sidor som kan vara intressanta just för kursen i Kemi 2, antingen för dig som elev att besöka eller som en pedagogisk hjälp/inspiration för dig som kemilärare.
Om du tycker att tipsen är intressanta, så rekommenderar jag dig verkligen att följa min blogg eller att prenumerera på de här tipsen via RSS!
Tips: En annorlunda demonstration av katalys
En demonstration som man ofta gör för att visa hur katalys fungerar är den klassiska "elefanttandkrämen" eller "skumormen". I den här videon visas ett snyggt alternativ till den: "Anden i flaskan".
Tips: Skriv strukturformler med ChemDoodle
ChemDoodle.Det råder ingen brist på program och appar för att skriva strukturformler. Jag har testat många av dem och även skrivit om dem (bland annat här och här), men ännu inte hittat en som jag är helt nöjd med. Nu har jag dock fått tillfälle att testa ChemDoodle från iChemLabs.
Tips: Reactions and Rates Guide
Tips: Skriv strukturformler och mer därtill med ChemSketch
Tips: Skriv strukturformler med Symyx Draw
Vad är detta? Symyx Draw är ett gratisprogram som man kan använda för att skriva strukturformler med. När man installerar det lägger det sig också som en plugin i Word, vilket gör att man kan redigera strukturformler direkt i Word (under menyn Infoga > Objekt > Symyx Draw...).